Ekologicky šetrné praní

Praní a prací prostředky

Existují různé druhy pracích prášků a také znečištění. Zde je malý průvodce praním. Dbejte, prosím, vždy pokynů na praných textiliích a také na použitém pracím prostředku.

Univerzální prací prášky

Vhodné pro normálně a silně znečištěné prádlo díky obsahu bělidla a optických zjasňovačů. Jsou vhodné i pro vyšší teploty a pro všechny typy nečistot a skvrn. Nepoužívejte na vlnu a hedvábí.

Prášky na barevné prádlo

Speciálně určené pro barevné nebo černé prádlo. Vyznačují se vysokou prací schopností při současně maximální ochraně barev. Neobsahují bělicí látky a optické zjasňovače. Zároveň chrání barvy oblečení, aby se zabránilo jejich přenosu mezi jednotlivými kusy oblečení. Nevhodné pro vlnu a hedvábí.

Univerzální tekutý prací prostředek

Vzhledem ke své tekuté formě jsou zvláště silné při nízkých teplotách až do 60°C, v některých případech dokonce až do 95 ° C, stejně jako na prádlo zašpiněné mastnotou. Neobsahují žádné bělící látky a proto jsou velmi vhodné pro citlivé barevné textilie, stejně jako tmavé a černé oblečení. Díky své tekuté konzistenci netvoří hrudky, které někdy zbývají v pračce po praní s pracím práškem. Jsou ideální také k odstranění skvrn před praním.

Tekutý prací prostředek na jemné prádlo

Jedná se o speciální výrobky pro jemné textilie, jako je vlna, hedvábí a některá syntetická vlákna a lze s nimi prát v teplotním rozsahu 30°C - 40°C. Také tyto tekuté prostředky neobsahující bělidla ani optické zjasňovače a jsou šetrné k barevnému prádlu. Díky enzymům je prádlo hygienicky čisté i při použití nízkých teplot.

Koncentráty

Změněné mycí návyky, technologický pokrok a snaha o lepší životní prostředí přinesli v posledních letech stále větší úroveň koncentrace zejména v pracích prostředcích. Superkoncentráty jsou nejekologičtější formou:
Superkoncentráty se vyznačují silnou kombinaci účinných látek a menším obsahem plnidel než běžné prostředky. Díky tomu je možné používat výrazně nižší dávky a méně škodlivých chemických látek, menší balení a díky tomu menší zátěž při dopravě. Superkoncentráty znamenají přínos pro ekologickou rovnováhu.

Dávkování pracích prostředků

Pouze při pečlivém dávkování dle návodu a tvrdosti vody dosáhnete optimálních výsledků praní a osobně příspějete k ochraně životního prostředí.

Dávkování a tvrdost vody

Tvrdost vámi používané vody je rozhodující pro dávkování pracích prostředků. Čím tvrdší voda, tím vyšší dávka prostředku. Přesný stupeň tvrdosti vody vám sdělí provozovatel vašeho vodovodu.

Zatočte rychle se skvrnami

Většina skvrn na látce uschne. Čím dříve se skvrnou něco uděláte, tím snáz se jí zbavíte. Zde je několik tipů pro běžné skvrny:

  • Skvrny od krve a bílkoviny propláchněte vodou s tekutým pracím prostředkem.
  • Skvrny od červeného vína, ovoce, trávy okamžitě ještě za mokra ošetřete roztokem octa s vodou.
  • Nečistoty na límci ošetřete před praním trochou vody s neutrálním čisticím prostředkem.
  • Na odolné skvrny naneste před praním tekutý prací prostředek nebo neutrální čisticí prostředek.

Kolik prádla prát najednou v pračce?

Čím plnější pračka je, tím méně častěji budete muset prát a tím více ušetříte - své peníze i životní prostředí. Prací buben pračky ale na druhou stranu nesmí být přeplněn, aby se prací prostředek s vodou mohli dostat k prádlu pro odstranění nečistot. Nad prádlem v bubnu mi vždy měl být prostor na šířku dlaně. Pro jemné tkaniny, jako je vlna nebo jemné prádlo se doporučuje buben naplnit ještě méně. V opačném případě dochází k velkému tření mezi jednotlivými kusy oblečení a to se tak může poškodit.

Předpírka - v nejlepším případě jen výjimečně

Moderní pračky mají dostatečný výkon pro odstranění běžných nečistot pomocí standardního pracího programu. Předpírku proto není třeba použít ve většině případů. Předpírka vyžaduje další energii, vodu a čistící prostředky, které můžete ušetřit.


Zkontrolujte teplotu praní!

Vzhledem k tomu, že se prádlo dnes pere častěji než dříve, nebývá většinou tak špinavé. Vyvářka bílého prádla spotřebuje čtyřikrát více energie než praní na 40°C a dvakrát tolik než praní na 60°C. Kromě toho lze většina bakterií zničit již při 60°C. Proto se vyvářka doporučuje jen při praní prádla po nemocných osobách nebo při praní kojenecké výbavy.

Certifikáty

Certifikat 01 Certifikat 02 Certifikat 03 Certifikat 04 Certifikat 05 Certifikat 06